pull down to refresh

I'd can all manner of things with my pressure canner which also works as a water bath canner.
Things like: Chili Soup Salsa Pickles/veggies
And I'd make jerky (I do make it and sell it for bitcoin)
For $14.99 I get 3 lb bags of 93% lean ground beef at a butcher literally down the street from me and make jerky out of it and that makes twelve 2.5 oz packs of jerky.
PS - $20 a day is a FUCK TON since I spend about $40/week on food. I can walk to my grocery stores (just under 3 mi) if I have to, so that zeroes out gas/transport... but if the buses are running, that's an added $2, a ticket which works on round trips and transfers, and lasts 2.5 hrs.