pull down to refresh
0 sats \ 0 replies \ @beejay 6h \ on: 🤝 SN Sellers & Business Club: Traditional Models vs V4V AGORA
I don't study cost-plus pricing or other bitcoin wank-speak, because my brain is too busy with website tech and other things.
But I asked myself how much a package of jerky was at the store, for the same weight. Back in 2019 before I was even in BTC world, I decided on $6 per 2.5 oz package because of a few things: The labor I put in to making the product, the price I pay for the meat at my butcher (which is literally down the street I can just walk there), and while sometimes you can get a 2.5 to 3 oz package of Jack Links or something on clearance, their ingredients are cheap asf (and mostly sugar), whereas my ingredients are clean, no sugar, usually organic herbs & spices or else I buy them from people I trust, so the $6 covers that.
I price everything in sats, although I still have customers who pay in fiat, and both options are enabled in my checkout page (I built my own site, btw, none of that Shopify shit), and 99.9999% of those are lightning. I have only had a few people use on-chain as a backup because they had trouble sending a certain amount via LN.
Bitcoin users can get 10% off if they apply a code at checkout, which I try to promote on nostr all the time, but so far everyone has paid full price 🤷♀️