pull down to refresh

I think it would be really cool if we compared the prices of some common goods after converting from your local fiat to satoshis. You don't have to add the country but if you don't mind/care that makes the info a bit more useful.

I'll go first!

South Africa:

    1lt Milk                     ~  3800 sats
    6 eggs                       ~  7600 sats
    Fresh Rump Beef Steak per kg ~ 20000 sats

Feel free to post anything, doesn't have to be the same as mine.

I'm using the Bitcoin price at the time of the post ~ $42200

I messed up the milk :/

2lt Milk ~ 3800 sats

reply

Vietnam 1kg rice 1500 sats 6 eggs 2000 sats 1 liter milk 4000 sats 1kg beef 24000 sats

reply

1 kg beef 24 kilosat

reply

Rice in Kenya is at 2830 sats/kg

reply

Milk in Kenya -802 sats Rice in kenya_1500 sats Cooking oil in kenya_2000 sats

reply

Malawi

1 Loaf of Bread : 2150 sats

reply

Once you do this, then it's really easy to tell where is the places to live - why pay more when you can keep more sats and even have a better quality of life:)

reply

Because you win more maybe 🤷🏻

reply
USAPrice
6 eggs2600 sat
1l Milk2100 sat
1kg Beef Rump26,000 sat

Note our eggs are sold in dozen, milk is sold in US Gal, and Meat sold by pound, so everything converted to get equiv

reply

Thanks for the effort!

reply

USA Ribeye per kg - 36,000 sats Eggs per 6 - 1,100 Ground beef/kg - 15,000 Milk 1 ltr. - 1,700 5.56 nato/1k case. - 1,118,540 9x19 - 1k case. - 535,900.
AR-15 - 745,695

Browning M2 - 1.05 BTC .50 cal HMG

Beef+guns+Bitcoin = priceless

reply
126 sats \ 0 replies \ @kr 1 Feb 2024

Canada

12 pasture raised eggs: 14,000 sats

reply
284 sats \ 0 replies \ @mf 1 Feb 2024

Great idea! This makes me wonder if a price tracker website/app exists where all prices are crowd sourced....

reply

Looks like We need a Unit KiloSat -

1 litre milk - 3.8 kilosat 6 eggs - 7.6 kilosat

reply

Spain 6 eggs - 3000 sats 1 liter milk - 2400 sats.

reply
283 sats \ 1 reply \ @go 1 Feb 2024

Hmmmm, is there anything with sat parity? Is there something you can buy for $1 that has ~2330 things inside? I'd say a bag of rice might have sat parity. A cup of rice has about 2500 grains, but that would cost less than a dollar, yes?

reply

The Argentinian pesos is worth about 3 sats according to https://www.pricedinbitcoin21.com It might be a sat parity if they're not careful. Hopefully with Milei in charge.

reply

As of (12/15/23)

  • Ribeye Steak - 54,886 sats / pound = 309,000 sats for 5.6 pounds.
  • Pork Belly - 17,953 sats / pound = 107,718 sats for 6 pounds
  • Lamb Rack - 57,502 sats / pound = 115,004 sats for 2 pounds
  • Grass Beef Short Ribs - 35,930 sats / pound = 176,950 sats for 5 pounds
  • Grass Ground Beef - 23,901 sats / pound = 47,902 sats for 2 pounds
  • Eggs - 14,358
  • Sushi Rice - 26,342 sats
  • Salmon Fillet - 71,678 sats / pound
reply

1l Milk - 2585 sats 12 eggs - 7325 sats Filet Steak per kg - 86000 sats

reply

Taiwan 10 eggs 7500 sats

reply

Switzerland 1l Milk 5 385 sats 6 eggs 14 385 sats 1kg Beef Steak 89 137 sats

reply

Do you guys have an inexpensive source of meat/protein?

reply

Good question! In fact the “expensiveness” is relative to the salary. In some places it’s illegal to work for less than 20$/hour But I would say chicken and some type of legumes (like beans) are less expensive

reply

Peru - BTC price: 43095$ 1 kg Steak meat 19445 sats 8 eggs 3643 sats 1 kg rice 2436 sats

reply

I bought some rib-eye yesterday (UK) and it was about 100,000 sats/kg Eggs around 6000, 2l milk 4000.

reply

Damn I would be upset if I had to pay that much for beef

reply

It was the good stuff, not from the supermarket.

reply

Ah, that helps

reply

https://www.pricedinbitcoin21.com/landing

Great source to see things priced in sats

reply

Just checked what the Flirting with Bitcoin podcast used and it was this site.

reply

I’m using the price now if $103,860

One beer $8 =7,722 Hotdog $5=4,826 Price in Chicago

reply

That's about 3x the price of a beer where I am in South Africa.

Hotdog maybe 2x

reply

That’s the price of a hotdog in the suburb by me. My brother lives in the city probably almost $10 about 10k sats for one hotdog

reply

Well that's supply and demand for you I guess

reply

That means I can afford roughly 2 eggs right now.

reply

deleted by author