pull down to refresh

In Austin at least, eating well on $10/day with a full kitchen is pretty easy, but $20/day without the ability to cook or store bulk items is hard.
How would you do it? Let's assume the $20/day must include transportation to/from wherever you're getting the food and any other expenses or taxes related to acquiring, preparing, or storing food.
50 sats \ 0 replies \ @orto 9h
In the past, when the refrigerator had not yet become widespread, there were "wire cabinets". You can use these cabinets. However, eating without cooking is both unhealthy and tasteless. I don't have anything to recommend for this.
reply
190 sats \ 0 replies \ @DarthCoin 23h
Canned food (ready prepared meals) and canned fruits is the best way and the cheapest. Also you could find dried vegetables soups + some pasta. Excellent source of vitamins and easy to cook. Also you can find dried rissotto (rice) with mushrooms or cheese. Just add water and in 10min cooking you have wonderful meals.
  • easy to store, no refrigeration needed
  • really tasty (yes you have to find the right ones)
  • really cheap (with 20 bucks you have plenty of food for a day)
  • last almost forever
  • 2 cans + 2 beers per day it will be enough
I use it like that on my contruction site where I cannot store too much fresh food (only for 1-2 days). With a small gas camping stove you can warm the cans of "ready to eat" good and you do not have to bother with anything else.
Another way is to add some self-made granola bars:
  • take all kind of nuts, large variety you like
  • grind them to the size of rice
  • add honey, come cocoa and mix them well
  • put the raw mass on a large plate and cut it in small pieces and leave it to dry (covered) at least 2 days. Then take each bar/piece and cover it with aluminium foil or cooking paper.
These granola bars could last years and years and are a wonderful source of energy. These will also ocuppy less space too.
Small portions of vegetables soups + small pasta, ready to be cooked.
Self made granola bars
Added some dried fruits
reply
178 sats \ 3 replies \ @Lux 16 Aug
Lots of eggs, and there's money left to stack
reply
Someone in my Wolf pack did this in the dorms, bought a little egg cooker... the dorms had a chaotic shared kitchen with college students so many such cases of living off of the mini fridge and microwave in-room.
As for me, an aristocrat:
A few lbs of sliced roast beef from a nearby deli lasted a few days, combined with cheese, primal kitchen mayo, and loaf of butterbread. Canned fruit cocktail.
If I had it to do over again I'd have gotten a foreman style grill as soon as I landed for beef hotdogs and burgers.
reply
28 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
I hadn't considered an egg cooker. Cleaning an electric grill or griddle is probably too cumbersome for the scenario I'm thinking about.
reply
The foreman style ones have a drip catch, probably bad form to put it down the sink drain but toilet is probably fine. Wipe down with a damp paper towel I think would cover the rest.
reply
I would eat pop tarts for breakfast, lunch and dinner. I love pop tarts.
reply
Pop tarts are awesome yet terrible. What’s your preferred flavors?
reply
Smores and Cookies and cream are my favourites but I like all the "fruit" ones too. Strawberry, Blueberry, Raspberry. They are so bad for you. I was reading the label and I said to my wife "it's probably better to just eat ice cream".
reply
ice cream is always better.
reply
101 sats \ 0 replies \ @sox 16 Aug
When I visited Austin the Smores poptarts were the first thing I tried, they are amazing omg.
reply
Nice. My favorites are brown sugar cinnamon and cherry. But yea, I don’t eat them with regularity - they’re terrible for you
reply
51 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
I'm surprised by your answer but pop tarts do taste good.
reply
I was joking but I do really like pop tarts. Smores ones are amazing but pretty much all flavours are good. I don't think it is very easy to eat healthy 3 meals a day for $20 without refrigeration. Depends how much you need to eat I guess.
Presuming I have a grocery store in walking distance I could use them as my refrigerator. They usually have some precut fruit bowls that aren't too expensive, maybe 5 bucks. That could be breakfast. While I am there I can pick up some kind of trail mix- nice assortment of nuts with dried fruit and raisins. That could be lunch if needed or replace lunch by snacking on it every couple hours. That's not very expensive. And for dinner I could wait until the stores hot prepared meals are put on discount for the day. The stores near us sell them 50% off when they are closing up the ready to serve section for the evening (around 8pm) so you could get some chicken and rice or potatoes or some nice mac and cheese etc for pretty cheap.
reply
52 sats \ 2 replies \ @sox 16 Aug
€20/day would get me and my gf two Margherita pizzas for lunch and two Angus burgers for dinner from the food truck.
This reminded me of the times in which we used to live off €15/week, but that required cooking and the ability to not get disgusted by tomato sauce pasta (€1,20) and cutlets (€1) everyday. I actually banned that pasta now.
reply
82 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
Pizzas are cheap in Italy!
reply
78 sats \ 0 replies \ @sox 16 Aug
I think the avg price is 7 euros but they used to be €3.50 in 2018 lol
reply
200 sats \ 0 replies \ @beejay 18h
I'd can all manner of things with my pressure canner which also works as a water bath canner.
Things like: Chili Soup Salsa Pickles/veggies
And I'd make jerky (I do make it and sell it for bitcoin)
For $14.99 I get 3 lb bags of 93% lean ground beef at a butcher literally down the street from me and make jerky out of it and that makes twelve 2.5 oz packs of jerky.
PS - $20 a day is a FUCK TON since I spend about $40/week on food. I can walk to my grocery stores (just under 3 mi) if I have to, so that zeroes out gas/transport... but if the buses are running, that's an added $2, a ticket which works on round trips and transfers, and lasts 2.5 hrs.
reply
150 sats \ 0 replies \ @jimmysong 21h
If you can stomach it, pemmican. It's got an insane shelf life (reports of it being good after 50 years buried in the ground).
At least according to explorer logs, 3/4 lb is enough for a man for 1 day, so that's about 2.75 day's worth.
reply
If we are entirely dependent on takeout, the best single OMAD meal I've found downtown on $20/day is from P Terry's:
  • two triple hamburgers (no cheese)
  • one double hamburger (no cheese)
That comes out to $19.86.
According to their nutrition tables that roughly achieves the BMR needs of the average male. IME it's also very satiating because it's high protein.
reply
I do OMAD. Here's what I do when traveling, for example in Spain.
Bought bread, jamón serrano, cheese, a few cherry tomatoes, plain yoghurt, nectarines and dry nuts at the supermarket.
Ate a gourmet meal that would cost $100+ in a restaurant for about $30 in the park and I had so much jamón I wanted to throw up.
reply
Recently back from Spain and can confirm, endless Iberian jamón at almost every meal
reply
I too have indulged in too much jamon in Spain
reply
Being in Texas is a cheat code though, a half pound of brisket and some fruit should do it.
reply
17 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
Even half pound of moist (fatty) brisket is probably too light on calories (even if it were pure fat it'd only have 2k calories) and smoked brisket most places is >$30/lb now.
If you could get very fatty brisket + a couple bananas, that could work.
reply
Half pound of brisket is ~1lb of meat pre-cook afaik so that's about equal to the 5 burger patties (assuming they're QPs... but I also just realized you said 8 patties not 5 so yea the ground beef wins).
I usually get the wet end myself and couldn't even think about food ~24 hours last few times I was in Dallas after housing about 3/4lb... on budget would have to round down to .6lb I reckon to leave budget for fruit.
You'd be in great shape after a few months of this at the very least...
I mentioned the foreman elsewhere because I actually had a buddy do that with Bubba burgers back in the day in a tiny apartment.
reply
this level of hacking for so simple a decision, that will wane from day to day - never behaving the same way because it is your appetite, it's unnerving. I'm about to come undone.
reply
stay together if you can.
reply
Probably trail mix. Good nutrient variety and caloric density.
reply
42 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
Backpacking foods in general are a good move. Pemmican would also be a smart move, but purchasing it is expensive.
reply
Not enough bang for the buck.
I've been making discount Hodl butter with ingredients from Costco: almond butter, maple syrup, honey, sea salt, and cinnamon. It's really good and pretty cheap.
reply
If you have electricity and water, then you have the ability to cook. I wrote this post on cooking in a hotel with a tiny cooker:
Having a hotel fridge is nice, but lots of things stay good without a fridge. Or if there's no fridge, get a cooler and just refill the ice.
Scrambled eggs (with cheese, with sour cream, etc) are great. Eggs (contrary to common knowledge) do NOT need to be refrigerated if you're not keeping them for a long time. In European groceries, they're just on the shelf.
I've also made ground beef, with various spices, in this little cooker. It turns out delicious.
reply
Even with electricity and water you might not want to cook for other reasons, but mine is mostly a manufactured scenario that I haven't found great non-cooking answers to.
reply
I guess it depends on what you like to eat. It's tougher when you eat carnivore, that's why I put together my little cooking kit.
reply
21 sats \ 3 replies \ @Car 16 Aug
Feel like 23-24 was just a bunch 7/11 hotdogs, right @supertestnet! That and pleb tacos outside.
reply
How much is a 7/11 hotdog?
reply
10 sats \ 1 reply \ @Car 16 Aug
Ah me and super use to get them really cheap for like 3-5 bucks with chips and a drink.
reply
Okay, so 4 hotdogs, 4 chips, 4 sodas for $20. I probably couldn't live off of that for very long, but it'd work.
reply
I live walking distance from a Trader Joes which sells sandwiches and salads that don't need to be cooked, for about $5 a pop, so it wouldn't be hard at all.
reply
41 sats \ 1 reply \ @k00b OP 16 Aug
How long could you sustain eating four $5 sandwiches/day?
reply
The nice thing is there's a number of restaurants in walking distance too, so if I get bored of salads and sandwiches I can always go to one of those. You can get a good meal for $10 or less.
reply
10 sats \ 1 reply \ @Rezn8 18h
Rotisserie chickens ($6-$8) from the local grocery store + fruit. Also Drink raw eggs for extra protein Then major water intake
reply
Rotisserie chicken is a solid move.
reply
hunt a deer and smoke it
reply
Smoking is cooking, ain't it?
reply
I think I would just drive to the little supermarket 15 mins away and buy a cooked chicken every day (they're like 6 bucks), I'd also buy some bread and a dozen eggs. I'd then save the spare 5 dollars a day and after 5 days buy a 1kg bag of protein powder.
At which point I'd be on a protein shake for breakfast, a whole chicken and an egg sandwich or something. In Europe and the UK, you don't have to refrigerate your eggs (apparently, in the US, eggs are washed and sanitized, which removes the coating, so they must be refrigerated to prevent bacterial growth, like salmonella. In the EU they are not washed and still have a protective coating.
After a while, I'd probably have more of a surplus because i wouldn't need to buy 12 eggs every day, and I might not always eat the whole chicken. I could mix it up with some other stuff
reply
hmmm a cooked chicken here is <$20, but not $6 except at Costco. That's not a bad option though if there's enough left over for a couple hundred more calories.
reply
I could probably feed myself at kwick trip for that amount. It's definitely possible to live on $20.
reply
There was a time when I survived on canned refried beans and tortilla chips. Salt and some spicy peppers help it go a long way.
Just having a tiny little hot plate or a burner of some sort dramatically expands your range.
reply
21 sats \ 0 replies \ @aljaz 16 Aug
Become a bitcoin influencer and post lunch invoices on nostr for simps to pay your lunch
reply
Easy. Beef jerky
reply
Potatoes
reply
10 sats \ 1 reply \ @k00b OP 19h
Raw potatoes?
reply
Maybe? Ireland found a way
reply
beans and rice + spices
reply
The nature of work and being returning late to home the only thing you could cook is spagetti with sometimes grilled chicken on weekend.
reply
0 sats \ 0 replies \ @Entrep 12h
I will get me some Noddles Bread Eggs Sardine If I don't have oil, onions and pepper at home I will get it.
reply
Shoplifting Free meals in community Get invited to potlucks and bbqs Free fridge Donations Foodbank Etc
reply
I'd use the internet like I just did and look up discount food in Austin and then found this.
Randal’s has deals for buy one get two free on meat! As well as pre portioned ready meals you just heat up. Buy two get one free! I’ll get 5-10lbs of chicken for like 8$
reply
I'll live a place where eating enough without worrying about money is still possible.
Suggestion: If you have a Gurudwara in Austin, just go there and eat, no charges at all.
reply
deleted by author
reply
How long could you go eating that way? A month? More?
reply